Sıkça Sorulan Sorular / Öğrenci - E-Posta

E-POSTA ÖĞRENCİ

Öğrencilerimiz, "@marun.edu.tr" uzantılı e-posta adresleri alabilirler.

Öğrencilerin E-posta Alma İşlemleri

Öğrenciler E-Posta Yönetim Sistemi (https://hesap.marmara.edu.tr) üzerinden BYS kullanıcı bilgilerini kullanarak e-postalarını oluşturabilirler. Daha önce e-posta hesabı olupta şifresini unutan veya hesabına girişte problem yaşayan öğrenciler, hesap.marmara.edu.tr adresinden eposta adreslerinin şifrelerini "Şifre Değiştirme" sekmesinden yeniden oluşturabilirler. 

Not: BYS'e daha önceden hiç kayıt yaptırmamış olan öğrenciler (https://bys.marmara.edu.tr) adresinden İlk şifrenizi oluşturmak için tıklayınız. linkine tıklayarak kayıtlarını yapabilirler. Kaydı olup şifresini unutan öğrenciler ise Şifremi hatırlamıyorum linki vasıtasıyla yeni şifrelerini alabilirler. BYS ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanması durumunda ise, Öğrenciler bağlı bulundukları birimlerin ÖBYS (Öğrenci BYS) birimi ile irtibata geçerek bilgilerinin kontrol edilmesini ve varsa bir sorun güncellenmesini sağlayabilirler. Birimi tarafından çözüme ulaşılamama durumlarında da, https://destek.marmara.edu.tr/ adresinden "ÖBYS DESTEK " birimine talep oluşturarak sorunlarını ileterek yardım talebinde bulunabilirler. 

Öğrenciler için mail kotası 2 GB'dır. Bir e-postanın ekleriyle birlikte gönderim kapasitesi en fazla 20 MB'tır.

Web tabanlı erişim sonrası, kullanıcıların e-posta hesabından her yapacağı toplu e-posta gönderiminde kapasite, 50 adet e-posta ile sınırlıdır. 50 adet e-postadan sonra, alıcı olarak e-postalar eklenmiş ise bu adreslere e-posta iletilmeyecektir. Toplu gönderim kapasitesi 50 adet e-postayı aşmamalıdır.

Kotanızda yeterli yer açana kadar e-posta alamazsınız ve size e-posta gönderen kişilere kotanız dolu olduğu için mesajının iletilemediğine dair bir uyarı gider.

E-posta İstemcisi ayarları İçin aşağıdaki linki tıklayın..

http://bidb.marmara.edu.tr/hizmetler/e-posta-hizmeti/e-posta-istemci-ayarlari

NOT: Bu adreste anlatılan ayarlar personel e-postası (@marmara.edu.tr ) içindir. Aynı şekilde öğrenci e-postalarında da (@marun.edu.tr) istemci ayarlamaları yapılırken marmara yazan kısımların yerine marun yazılarak ayarlamalar aynı şekilde yapılmalıdır. (Örn: Gelen sunucu adresi: posta.marun.edu.tr, Giden sunucu adresi: posta.marun.edu.tr gibi. )

Üniversitemiz @marun uzantılı e-posta adreslerinin web tabanlı erişimi sonrası oturum süresi 30 dakikadır. 30 dakika sonra oturum otomatik sonlandırılır.

Evet tüm bu işlemleri yapmak için BYS hesabınızın olması şarttır. BYS kullanıcı adı ve şifreniz olmadan bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. BYS hesabınızı http://bys.marmara.edu.tr/ adresinden İlk Şifremi Oluştur linkinden oluşturabilirsiniz. BYS hesabı oluşturmada detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

Öğrenci E-Posta adresine (@marun.edu.tr),

  • Anlık: 50
  • Saatlik: 100
  • Günlük: 300 kişiye mail gönderim kotası uygulanmaktadır. 

Birçok sebepten giriş yapamayabilirsiniz. Bunlardan en sık yapılan yanlışlar şunlardır. 

    • Giriş yaparken mailinizin tamamını yazıyor olabilirsiniz. Giriş yaparken; @marun.edu.tr den önceki kısmı ve şifrenizi yazarak giriş yapmalısınız.
    • Şifrenizde problem olabilir? hesap.marmara.edu.tr adresinden kendinize yeni şifre alarak giriş işlemini tekrar deneyiniz. BYS ve mail şifrenizi oluştururken özel karakter kullanmak şarttır. Bunun için * ? ! . bu özel karakterlerini kullanabilirsiniz. Bu karakterler dışında çoğu karakter şifrede verildiğinde (bunlardan bazıları şunlardır: [ ' ^ + % & / { ( ) ] = } \ | ~ ¨ ` ; , : - vb. ) işlem yapamamanıza ( Maile giriş yapamama veya BYS şifresinden kaynaklı hesap.marmara.edu.tr adresinde hesap oluşturamama veya şifre sıfırlayamamaya) neden olabilmektedir.
    • Çok fazla giriş denemesi yaptıysanız 10-15 dk gibi bir zaman süreyle giriş işleminiz bloke edilmiş olabilir. Böyle bir uyarı aldığınızda bekleyip belirtilen sürenin bitmesini bekleyip, giriş işlemine öyle devam edebilirsiniz.


Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 20.09.2022 13:18:54 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM