Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

E-Posta Hizmeti

1.Kimler marmara.edu.tr ve marun.edu.tr uzantılı e-posta alabilir?
Akademik, idari ve kadrolu işçi personeller "@marmara.edu.tr", öğrenciler, "@marun.edu.tr" uzantılı e-posta adresleri alabilirler.
2. E-Posta tahsisi için yapılması gerekenler nelerdir, kim nasıl e-posta başvurusunda bulunmalıdır?

Akademik/İdari, kadrolu/sözleşmeli işçi personellerin mail alma işlemleri

1. Üniversitemiz Kadrolu ve sözleşmeli akademik, idari ve işçi personelleri e-posta hesaplarını online olarak "Marmara Hesap Yönetim Sistemi"' nden [ https://hesap.marmara.edu.tr/ ] [Resim-1] Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) üyelik bilgileri vasıtasıyla [ BYS kullanıcıadı ve şifresi ile ] kendileri almaktadırlar. Eğer kişinin BYS kaydı yoksa [ https://bys.marmara.edu.tr/ ] [Resim-2] adresinden "İlk Şifremi Oluştur" linkini tıklayarak üyelik işlemlerini yapması gerekmektedir. BYS kaydı var ama şifresini unuttuysa şayet, yine aynı adresten "Şifremi Unuttum" linkini tıklayarak gerekli güvenlik bilgilerini girdikten sonra şifresini önceden belirttiği alternatif e-posta adresine aktivasyon linkini göndermek suretiyle sıfırlayarak sisteme girişini gerçekleştirebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus da; daha önceden marmara e-posta adresi olan ve bys kaydını oluştururken marmara e-posta adresini kayıt olan personel, hem marmara hem bys şifrelerini unutması durumunda ikisine de erişemeyeceğinden tıkanma durumu yaşayacaklardır. Bunun olmaması için, BYS sistemine kaydınızı yaparken aktivasyon e-postası için, marmara dışında başka bir alternatif e-posta adresini girmenizi öneririz. (gmail, hotmail (outlook mail), yahoo mail, yandex mail gibi).

NOT: İşçi personeller BYS sistemine kayıtlı olmadıklarından, önce kadrolarının bağlı olduğu fakülteye başvurup, BYS sistemine dahil olmak istediklerini beyan etmek zorundadırlar. Birimler bu personellerine e-posta hesabı oluşturabilmeleri için BYS sistemine dahil edilmesine karar verirse; birim PBYS (Personel BYS) sorumluları bu kişilerin BYS sistemine kayıtlarını eksiksiz yapmalıdır. Kayıtı yapılan işçi statüsündeki personel, önce 1. no'lu seçenekte anlatıldığı gibi online olarak BYS hesabını oluşturup, sonra  "Marmara Hesap Yönetim Sistemi" den e-posta hesaplarını alabilirler.

Genel Uyarı1: BYS sistemine üye olurken sistem tarafından verilen şifre geçici bir şifredir. Sisteme o şifre ile giriş yapan kullanıcının ilk olarak yapması gereken sistemin içinden şifresini değiştirmesidir. Bunu yapmadı takdirde daha sonra o geçici şifre ile giriş yapamayacaktır ve tekrar şifre sıfırlama aşamalarını yapması gerekecektir.

Genel Uyarı2: BYS sistemi ile ilgili sorun yaşayan personeller, [ https://bys.marmara.edu.tr/v2/SSS ] adresinden yardım alarak sorunlarını giderebilirler. Ayrıca çözüm bulamadıkları sorunlar olması durumunda bağlı bulundukları birimlerin PBYS sorumluları ile iletişim kurarak çözmeleri gerekmektedir. Bu şekilde sorunu yine çözülmediğinde ise, https://destek.marmara.edu.tr/ sisteminden PBYS DESTEK  biriminden yardım alabilirler.

Kadrolu personellerin dışında kimler form doldurarak resmi yazı ile mail alabilir: Üniversitemiz Tıp Fakültesi TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ve Diş Hekimliği Fakültesi DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) ile kurumumuzda eğitim gören uzman hekim adayları ile Üniversitemiz de MİTTO gibi birimlerde geçici süreyle görevlendirilen Uzman statüsündeki kişilere e-posta istek formu yoluyla e-posta hesabı açılabilir. 

Uzman Hekim Adayları E-posta almak için ne yapmaları gerekir: Bunun için e-posta hesabı alacak kişi bu formu doldurup imzaladıktan sonra, bağlı bulundukları birimlerin yazı işlerinden, kendilerine e-posta hesabının açılması için Bilgi İşlem Daire Başkanlığına resmi yazı yazılmasını talep etmelidirler. Birimi tarafından e-posta açılması için resmi yazı yazıldıktan sonra, yazı birimimize ulaştığında işleme alınarak gerekli açılış işlemleri yapılır ve yazıda belirtilen iletişim adreslerine kişilerin mail kullanıcı adı ve şifre bilgileri verilir. Resmi Yazıda e-posta alacak kişilerin iletişim bilgilerinin olması şarttır. (İletişim Bilgisi olarak: Cep numarası ve/veya alternatif mail adresi yazıda belirtilmelidir.) İlgili kişi, resmi yazıda doldurdukları e-posta istek formunu ek olarak eklemeyi unutmaları halinde Bilgi İşlem Daire Başkanlığına (Faks No: 0216 349 61 38) faks numarasından iletebilirler.

E-POSTA İSTEK FORMU
E-Posta İstek Formunu İndirmek için tıklayınız.

Öğrencilerin e-posta alma işlemleri

E-Posta Yönetim Sistemi (https://hesap.marmara.edu.tr) üzerinden  BYS(bys.marmara.edu.tr) kullanıcı bilgileri vasıtasıyla e-postalar oluşturabilirler. Daha önce e-posta hesabı olupta, şifresini unutan veya hesabına girişte problem yaşayan öğrenciler, hesap.marmara.edu.tr adresinden bys kullanıcı adı ve şifre bilgileri vasıtasıyla @marun.edu.tr uzantılı mail adreslerinin şifrelerini yeniden oluşturabilirler. BYS şifresini hatırlamayanlar (bys.marmara.edu.tr) adresinden Şifremi hatırlamıyorum seçeneğini kullanarak bilgilerine ulaşabilir.

Not: BYS'e daha önceden hiç kayıt yaptırmamış olan öğrenciler (https://bys.marmara.edu.tr) adresinden İlk şifrenizi oluşturmak için tıklayınız. linkine tıklayarak kayıtlarını yapabilirler. Kaydı olup şifresini unutan öğrenciler ise Şifremi hatırlamıyorum linki vasıtasıyla yeni şifrelerini alabilirler. BYS ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanması durumunda ise, Öğrenciler bağlı bulundukları birimlerin ÖBYS (Öğrenci BYS) birimi ile irtibata geçerek bilgilerini düzelterek, güncelleyebilirler. Eğer sorunları yine giderilmezse, https://destek.marmara.edu.tr/ adresinden "ÖBYS DESTEK " birimine talep oluşturarak yardım talebinde Otomasyon birimi ile irtibata geçebilirler.

3. E-Posta hasaplarının kapasitesi nedir?

Akademik ve idari personel için 4 GB, öğrenciler içinse 1 GB'dır. Bir e-postanın ekleriyle birlikte gönderim kapasitesi en fazla 20 MB'tır.

Web tabanlı erişim sonrası, kullanıcıların e-posta hesabından her yapacağı toplu e-posta gönderiminde kapasite, 50 adet e-posta ile sınırlıdır. 50 adet e-postadan sonra, alıcı olarak e-postalar eklenmiş ise bu adreslere e-posta iletilmeyecektir. Toplu gönderim kapasitesi 50 adet e-postayı aşmamalıdır.

4. E-Posta kapasitesi aşılırsa ne olur?
Kotanızda yeterli yer açana kadar e-posta alamazsınız ve size e-posta gönderen kişilere kotanız dolu olduğu için mesajının iletilemediğine dair bir uyarı gider.
5. E-Posta istemcisi ayarları nasıl yapılır?

E-posta İstemcisi ayarları İçin aşağıdaki linki tıklayın..

http://bidb.marmara.edu.tr/hizmetler/e-posta-hizmeti/e-posta-istemci-ayarlari

NOT: Yukarıdaki linkte anlatılan ayarlar personel e-postası (@marmara.edu.tr ) içindir. Aynı şekilde öğrenci e-postalarında da (@marun.edu.tr) istemci ayarlamaları yapılırken marmara yazan kısımlara marun yazılarak ayarlamalar yapılmalıdır.

6. E-Posta hesaplarının web üzerinden erişim adresleri nedir?

Akademik ve İdari Personeller  e-posta hesaplarına https://posta.marmara.edu.tr adresinden erişim sağlarlar.

Öğrenciler e-posta hesaplarına https://posta.marun.edu.tr/ adresinden erişim sağlarlar.

7. E-Posta hesaplarının oturum süresi (session timeout) kaç dakikadır?
Üniversitemiz @marmara ve @marun uzantılı e-posta adreslerinin web tabanlı erişimi sonrası oturum süresi 30 dakikadır. 30 dakika sonra oturum otomatik sonlandırılır.

Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 04.02.2019 15:31:19 tarihinde güncellenmiştir.