Sık Sorulan Sorular

E-POSTA

Akademik, idari ve işçi personellerimiz "@marmara.edu.tr";

öğrencilerimiz, "@marun.edu.tr" uzantılı e-posta adresleri alabilirler.

Akademik ve İdari Personeller için E-Posta giriş adresi:  https://posta.marmara.edu.tr

Öğrenciler için E-Posta giriş adresi:  https://posta.marun.edu.tr/ 

Akademik, İdari ve işçi Personellerin E-posta Alma İşlemleri

Üniversitemiz Kadrolu ve sözleşmeli akademik, idari ve işçi personelleri e-posta hesaplarını online olarak "Marmara Hesap Yönetim Sistemi"' nden [ https://hesap.marmara.edu.tr/ ] Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) üyelik bilgileri vasıtasıyla [ BYS kullanıcıadı ve şifresi ile ] yalnız kendileri alabilmektedir. Eğer kişinin BYS kaydı yoksa [ https://bys.marmara.edu.tr/ ] adresinden "İlk Şifremi Oluştur" linkini tıklayarak üyelik işlemlerini yapması gerekmektedir. BYS kaydı var ama şifresini unuttuysa şayet, yine aynı adresten "Şifremi Unuttum" linkini tıklayarak gerekli güvenlik bilgilerini girdikten sonra şifresini önceden belirttiği alternatif e-posta adresine aktivasyon linkini göndermek suretiyle sıfırlayarak sisteme girişini gerçekleştirebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus; daha önceden marmara e-posta adresi olan ve bys kaydını oluştururken marmara e-posta adresini bys sistemine kaydeden personel, hem marmara hem bys şifrelerini unutması durumunda ikisine de erişemeyecektir. Bunun olmaması için, BYS sistemine kaydınızı yaparken gönderilecek aktivasyon e-postası için, marmara e-posta adresiniz dışında başka bir alternatif e-posta adresini de bys sistemine ek olarak kaydetmeniz gereklidir. (gmail, hotmail (outlook mail), yahoo mail, yandex mail gibi).

Not1: İşçi personellerin kurumsal mail adresi oluşturabilmeleri için bys hesaplarının olması şarttır. bys.marmara.edu.tr veritabanında kaydı bulunmayan personellerin kayıt işlemleri için, kadrolarının bağlı olduğu birimin Personel BYS sorumlularına başvurmaları gerekir.  Birimler bu personelleri e-posta hesabı oluşturabilmeleri için BYS sistemine dahil ederek, bu kişilerin BYS kayıtlarını eksiksiz yapmalıdır. Kaydı yapılan işçi statüsündeki personel, ilk olarak BYS hesabını https://bys.marmara.edu.tr/ oluşturarak, burada oturum açabilmelidir. Başarı bir şekilde oturumun açan personel daha sonra bys kullanıcı adı (ptcnumarası örnek:p12345678912 gibi) ve şifresi vasıtasıyla hesap.marmara.edu.tr adresinden e-posta hesaplarını alabilirler.

Not2: BYS sistemine üye olurken sistem tarafından verilen şifre geçici bir şifredir. Sisteme o şifre ile giriş yapan kullanıcının ilk olarak yapması gereken BYS arayüzüne giriş yaptıktan sonra şifresini değiştirmesidir. Bunu yapmadığı takdirde daha sonra o geçici şifre ile giriş yapamayacaktır ve tekrar şifre sıfırlama aşamalarını yapması gerekecektir.

Not3: BYS sistemi ile ilgili sorun yaşayan personeller, [ https://bys.marmara.edu.tr/v2/SSS ] adresinden yardım alarak sorunlarını giderebilirler. Ayrıca çözüm bulamadıkları sorunlar olması durumunda bağlı bulundukları birimlerin PBYS sorumluları ile iletişim kurarak çözmeleri gerekmektedir. Bu şekilde sorunu yine çözemediklerinde ise, https://destek.marmara.edu.tr/ sisteminden Rektörlük/BİDB- PBYS DESTEK  birimine destek mesajı oluşturarak sorunlarını iletebilirler.

Kadrolu personellerin dışında kimler form doldurarak resmi yazı ile mail alabilir?

Üniversitemiz Tıp Fakültesi TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ve Diş Hekimliği Fakültesi DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) ile kurumumuzda eğitim gören uzman hekim adayları ile Rektörlük, MİTTO vb. birimlerimizde geçici süreyle görevlendirilen (BYS kaydı olmayan) kişiler, e-posta istek formu (doldurulabilir PDF) üzerinden mail alabilmektedir.

formlogo.jpg (10 KB)epostaform2.jpg (9 KB)     

Uzman Hekim Adayları ve Geçici Görevlendirme ile çalışanların E-posta almak için ne yapmaları gerekir? 

E-posta hesabı almak için e-posta istek formununun doldurulması, formun yazıcıdan çıktısını alarak imzalanması ve imzalı halinin, bağlı bulundukları birimlerin yazı işlerine, ek olarak eklenerek,  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na resmi yazı ile talep edilmesi gerekmektedir. Birimince talebi kabul edilen kişinin yazısı yazıldığında, yazı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na ulaştığında ilgili yazıya onay verilmesi sonrası yazı işleme alınarak e-posta hesabı açılır ve yazıda belirtilen iletişim numaralarından mail kullanıcı adı ve şifre bilgileri ilgili kişiye verilir. Resmi Yazıda e-posta alacak kişilerin iletişim bilgilerinin doğru olması önemlidir. (İletişim Bilgisi olarak: Cep numarası ve/veya alternatif mail adresi yazıda belirtilmelidir.)

* Resmi yazısında kişilerin doldurdukları e-posta istek formlarının ek olarak eklemesi unutulduğunda e-posta açılması işlemi yapılmaz. İşlem yapılabilmesi için ya yeniden resmi yazı ile belgeleri ekleyip göndermeleri ya da birimden kurye aracılığıyla Bilgi İşlem Daire Başkanlığına, ıslak imzalı formun ulaştırılması gerekir. 


Öğrencilerin E-posta Alma İşlemleri

Öğrenciler E-Posta Yönetim Sistemi (https://hesap.marmara.edu.tr) üzerinden BYS kullanıcı bilgilerini kullanarak e-postalarını oluşturabilirler. Daha önce e-posta hesabı olupta şifresini unutan veya hesabına girişte problem yaşayan öğrenciler, hesap.marmara.edu.tr adresinden eposta adreslerinin şifrelerini "Şifre Değiştirme" sekmesinden yeniden oluşturabilirler. 

Not: BYS'e daha önceden hiç kayıt yaptırmamış olan öğrenciler (https://bys.marmara.edu.tr) adresinden İlk şifrenizi oluşturmak için tıklayınız. linkine tıklayarak kayıtlarını yapabilirler. Kaydı olup şifresini unutan öğrenciler ise Şifremi hatırlamıyorum linki vasıtasıyla yeni şifrelerini alabilirler. BYS ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanması durumunda ise, Öğrenciler bağlı bulundukları birimlerin ÖBYS (Öğrenci BYS) birimi ile irtibata geçerek bilgilerinin kontrol edilmesini ve varsa bir sorun güncellenmesini sağlayabilirler. Birimi tarafından çözüme ulaşılamama durumlarında da, https://destek.marmara.edu.tr/ adresinden "ÖBYS DESTEK " birimine talep oluşturarak sorunlarını ileterek yardım talebinde bulunabilirler. 

Akademik ve idari personel için 6 GB, öğrenciler içinse 1 GB'dır. Bir e-postanın ekleriyle birlikte gönderim kapasitesi en fazla 50 MB'tır. Bir gönderimde eklenecek ek sayısı azami 20 adettir.

Web tabanlı erişim sonrası, kullanıcıların e-posta hesabından her yapacağı toplu e-posta gönderiminde kapasite, 50 adet e-posta ile sınırlıdır. 50 adet e-postadan sonra, alıcı olarak e-postalar eklenmiş ise bu adreslere e-posta iletilmeyecektir. Toplu gönderim kapasitesi 50 adet e-postayı aşmamalıdır.

Kotanızda yeterli yer açana kadar e-posta alamazsınız ve size e-posta gönderen kişilere kotanız dolu olduğu için mesajının iletilemediğine dair bir uyarı gider.

E-posta İstemcisi ayarları İçin aşağıdaki linki tıklayın..

http://bidb.marmara.edu.tr/hizmetler/e-posta-hizmeti/e-posta-istemci-ayarlari

NOT: Bu adreste anlatılan ayarlar personel e-postası (@marmara.edu.tr ) içindir. Aynı şekilde öğrenci e-postalarında da (@marun.edu.tr) istemci ayarlamaları yapılırken marmara yazan kısımların yerine marun yazılarak ayarlamalar aynı şekilde yapılmalıdır. (Örn: Gelen sunucu adresi: posta.marun.edu.tr, Giden sunucu adresi: posta.marun.edu.tr gibi. )

Üniversitemiz @marmara ve @marun uzantılı e-posta adreslerinin web tabanlı erişimi sonrası oturum süresi 30 dakikadır. 30 dakika sonra oturum otomatik sonlandırılır.

Evet tüm bu işlemleri yapmak için BYS hesabınızın olması şarttır. BYS kullanıcı adı ve şifreniz olmadan bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. BYS hesabınızı http://bys.marmara.edu.tr/ adresinden İlk Şifremi Oluştur linkinden oluşturabilirsiniz. BYS hesabı oluşturmada detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

Evet. Sizlerde diğer kadrolu-sözleşmeli personellerimiz gibi, mail hesabı oluşturmak için tek adresimiz olan hesap.marmara.edu.tr adresini kullanarak mailinizi oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde mailinize yeni bir şifre tanımlamak isterseniz de bu adresten Şifre Değiştirme  linkini kullanarak kendinize yeni şifre alabilirsiniz.

(Mail işleminizi yapabilmeniz için, BYS -https://pbys.marmara.edu.tr/ adresinde kaydınız ve o kayıttan edindiğiniz kullanıcı adı ve şifrenizin olması gerekir. İşçiler/İdari personellerin kullanıcı adları, pTCnumaraları şeklindedir. p12345678910 gibi.)

Personel E-Posta adresilerine (@marmara.edu.tr),

  • Tek seferde azami atılabilecek mail kotası: 50
  • Saatlik azami atılabilecek mail kotası: 100
  • Günlük atılabilecek azami mail kotası: 300 kişidir.

Öğrenci E-Posta adresilerine (@marun.edu.tr),

  • Tek seferde azami atılabilecek mail kotası: 50
  • Saatlik azami atılabilecek mail kotası: 100
  • Günlük atılabilecek azami mail kotası: 300 kişidir.

Birçok sebepten giriş yapamayabilirsiniz. Bunlardan en sık yapılan yanlışlar şunlardır. 

  • Giriş yaparken mailinizin tamamını yazıyor olabilirsiniz. Giriş yaparken;

         Öğrenci iseniz; @marun.edu.tr den önceki kısmı ve şifrenizi,
         Personel iseniz; @marmara.edu.tr den önceki kısmı ve şifrenizi yazarak giriş yapmalısınız. 

Örnek gösterimler:

PERSONEL ÖĞRENCİ
personel1.png (164 KB)

ogrenci1.png (161 KB)

  • Şifrenizde problem olabilir? Hemen hesap.marmara.edu.tr adresinden kendinize yeni şifre alarak giriş işlemini tekrar deneyiniz.
  • Çok fazla giriş denemesi yaptıysanız 10-15 dk gibi bir zaman süreyle giriş işleminiz bloke edilmiş olabilir. Böyle bir uyarı aldığınızda bekleyip belirtilen sürenin bitmesini bekleyip, giriş işlemine öyle devam edebilirsiniz.


Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 21.10.2020 15:54:06 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM