Anket Sistemi Hizmeti

Üniversite personellerimizin ve Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerimizin bilimsel çalışmalarını desteklemek amacıyla, üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen "Marmara Üniversitesi Anket Sistemi" uygulamaya konulmuştur. "Marmara Üniversitesi Anket Sistemi" WEB tabanlı genel amaçlı bir anket hazırlama programıdır. Bu program sayesinde talepte bulunan personelimiz ve Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerimiz kendi anketlerini detaylı teknik bilgiye ihtiyaç duymadan online olarak hazırlayıp internette kullanıma sunabilecek ve aynı kolaylıkla anket sonuçlarını analiz edebilecektir.

Anket Sisteminin Özellikleri:

 • Web tabanlı kullanım: internet bağlantısı olan her yerden erişilebilir ve yönetebilir.
 • Sınırsız sayıda anket, her anket için sınırsız sayıda soru ve sınırsız sayıda cevap tipi oluşturabilir.
 • Önceden hazırlanmış cevap tipleri kullanılabilir ve bunlar silinebilir ya da düzenlenebilir.
 • Gelişmiş erişim izinleri: istenildiğinde anketi cevaplayacak ve sonuçları görecek kişiler özel olarak belirlenebilir. Anketi cevaplamak herkese açık olabilir. Anketi cevaplayacak kişiler IP tabanlı, kullanıcı adı şifreli ya da otomatik davet e-postası göndermek gibi bir kaç farklı yolla sınırlanabilir.
 • Anketi cevaplayacak kişilerin aynı anketi kaç defa cevaplayabileceği ayarlanabilir. Örneğin; Her 7 günde 1 defa; sadece 1 defa vb. gibi.
 • Anket ana sayfada listelenmeyecek şekilde ayarlanabilir. Bu durumdaki ankete http://anket.marmara.edu.tr/?28 gibi anketin numarasını içeren belirli bir internet adresi ile ulaşılabilir. Bu adresi anketi cevaplayanlara e-posta ile gönderebilir ya da web sitenizden bağlantı(link) olarak verebilirsiniz.
 • Anketler istenildiği zaman aktif ya da pasif yapılabilir. Ya da bir anket için başlangıç ve bitiş tarihi belirlenebilir.
 • Anket soruları yazı ya da çoklu seçenek olarak cevaplanabilir. Çoklu seçenek olan cevaplar yatay, dikey, açılır menü ya da matris(grid) olarak hizalanabilir.
 • İstenilen sorular cevaplanması zorunlu olarak işaretlenebilir. Böylece anketi cevaplayan o soruyu boş bırakamaz.
 • Sorular bir önceki soruya bağımlı olarak oluşturulabilir. Örneğin; 12. sorunun görüntülenip görüntülenmemesi 11. soruya verilen cevaba bağlanabilir. 11."Cinsiyetiniz nedir?" sorusunu "Erkek" olarak cevaplayan birine 12. soruda kızlık soyadının sorulması önlenebilir.
 • Anket sonuçları seçilen sorulara göre filtrelenebilir. Örneğin; "Cinsiyetiniz nedir?" diye bir soru varsa bu sorunun "Erkek" cevabı filtre olarak seçilip sadece anketi cevaplayan erkeklerin verdikleri cevaplar için sonuçlar görüntülenebilir.
 • Anket sonuçlarını, internet tarayıcınızdan renkli ölçü çizgileriyle yüzdelik dilimler halinde veya sorular ve cevapları şeklinde görüntüleyebilirsiniz. Ya da CSV(nümerik veya yazı) formatında, daha sonra Excel gibi ofis programları ve istatistiksel analiz paket programları ile işleme sokmak için bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 13.10.2022 10:31:01 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM