Antivirus Yazılımı

Üniversitemiz birimlerinde kullanılmakta olan bilgisayarları zararlı yazılımlara karşı korumak için, 3 yıl lisanslı ESET Endpoint Protection Standart Antivirus Programı satın alınmıştır. Virüslerden korunmak için, merkezimizde yapılandırmış olduğumuz ESET Endpoint Protection Standart Antivirus Sunucusunu kullanarak bu uygulamayı bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Sistem bilgisayarlara kurulurken tüm ayarları Sunucudan alacağı için kullanıcının güncelleme , tarama ve herhangi bir ayar yapmasına gerek yoktur.

Antivirüs yazılımı bilgisayarı internetten gelebilecek uygulamalardaki virüs, solucan ve wormları anlık olarak izleyip temizleyebilme, bilgisayarda kayıtlı olan dosyaları ve ofis belgelerini virüslere karşı koruma altına alabilme ayrıca maillerle gelen virüsleri engelleme özelliklerine sahiptir. Fakat her yazılım platformunda olduğu gibi virüs tanımlarının yayınlandığı aşamada ortaya çıkan virüs, truva atı ve solucan türevlerinin tespit edilememe ihtimali düşük de olsa vardır. Bu sebeple bilgisayarınızda kullandığınız internet arayüzünde isteğiniz dışında tıklama ile kurulan veya mesajlaşma programlar ile dışarıdan dosya almanız ile bulaşan virüslere karşı tedbirli olunuz.

Antivirus uygulaması bilgisayarınızın sistem kaynaklarını çok az kullanmaktadır. Böylelikle bilgisayar performansına zarar vermemektedir. Bu yüzden bütün bilgisayarlarda başka antivirüs uygulamaları varsa onların kaldırılıp Marmara Üniversitesinin lisanslı olan ESET Endpoint Protection Standart Antivirus yazılımının kurulmasını önemle tavsiye ediyoruz.

Antivirus Programın Özellikleri

ESET Endpoint Protection Standart - Endpoint Antivirüs ve File Security

  • Antivirüs ve Antispyware: Virüslerin, solucanların ve casus yazılımların da dahil olduğu tehditleri önler.
  • Kimlik Avı Koruması: Son kullancıları hassas veri hırsızlığı yapan sahte internet sitelerine karşı korur.
  • Exploit Önleyici: İnternet tarayıcısı, PDF okuyucuları gibi uygulamaların güvenliğini destekler.
  • Gelişmiş Bellek Tarayıcısı: Zararlı içeriklerin davranışlarını izler ve tarar.
  • Düşük Sistem Kaynağı Tüketimi: Günlük kullanılan programlara daha fazla sistem kaynağı ayırır.
  • Depolama Taraması: Bağlı NAS cihazları için kolayca talep üzerine tarama yapar.

Kurulum

http://yazilim.marmara.edu.tr adresindeki web sayfasında Güvenlik bölümünde yer alan linkler yardımıyla işletim sisteminize ve donanımınıza uygun olan programı seçerek kurulumu yapabilirsiniz.

Kurulumdan sonra görev çubuğunda oluşacak olan ESET simgesi yeşil bir renk alacatır. Herhangi bir sorun, tehdit veya olumsuz bir durumda bu simge başka bir renge dönüşür.

Herhangi bir sorun olduğunda veya teknik destek için http://destek.marmara.edu.tr web uygulama adresinden çağrı açabilirsiniz.

 

Kurulumda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Kuruluma başlamadan önce bilgisayarınızda kurulu antivirüs programı varsa lütfen kaldırınız.
  • Kurulum ve lisanslama sadece kampüs içerisinde yapılabilir
  • Kurulum bittikten sonra ESET Endpoint Antivirus programınızı güncelleyerek, bilgisayar smart taraması başlatınız. Tam sistem taraması bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
  • ESET Endpoint Antivirus programını bilgisayarınıza kurulduktan sonra sistem tanımlı süre sıklığında merkezi sunucuya ulaşarak kendini güncelleyecektir.

Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 13.10.2022 10:49:07 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM