Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar

Bilgisayar programları Fikir ve Sanat Eserleri Kanuna göre koruma altına alınmıştır. Lisansız program kullanmak, Bilişim Suçu kapsamına girmektedir. Bu sebepten dolayı Üniversite personeli ve öğrencilerinin Üniversite Bilgi teknolojilerini kullanırken bu kurala riayet etmeleri gerekmektedir.

Üniversite Bilgi İşlem Daire Başkanlığı vizyon ve misyonuna perpektifinde doğru yazılım kulanımında düzenleyici, yönetici ve çözüm üretici görevleri bulunmaktadır. BİDB olarak, kaynakların en verimli şekilde kullanımı için  araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Tüm öğrenci ve personeli ilgilendiren konularda yazılım geliştirme, uyarlama ve destekleme faaliyetlerini bir çok alanda gerçekleştirmekteyiz.

Öğrencilerimizin eğitim aldıkları alanlar ile ilgili müfredatta yer alan veya çalışmalarında kullandıkları hazır yazılımlar içinde, ülkemizde ve üniverste müfredatında çok kullanılan veya kullanılmak istenen, lisanslı olarak satılan yazılımlara alternatif çözümleri göstermek istedik.

İnsanlığın daha iyi şekide ortak kaynaklarda yararlanmaları gerektiğine inanan bir çok insan, yazılımlar konusunda da bir çok çalışmalara ortak olmuşlardır. Bu çalışmalara "Açık Kaynak Yazılım", "Özgür Yazılım" tanımlamaları kullanılmıştır. Bu tanımlamaların altında kendine özgü bir çok lisanslama farklılıkları ile yayınlanan 1 milyonun üzerinde açık kaynak kodlu yazılım bulunmaktadır. İşletim sistemlerinden, grafik düzenleme çözümlerine, mobil cihazlardan, sunucu cihazlarına kadar her trlü varyasyonda geliştirilen bu yazılımların ortak noktası, ücretsiz olması, yazılım kodlarının açık olarak yayınlanması ve çoklu geliştirmeye açık bir şekilde geliştirilmesidir. 
Kullanmakta olduğunuz lisanslı olan yazılımların bir çoğuna alternatif geliştirmiştir. Hatta bir çok açık kaynak kodlu yazılım, muadilleri olan lisanslı yazılımlardan daha iyi çözümler üretebilmektedir. 

Aşağıda bazı örnekleri yayımlamak istedik. Burada bulamadığınız lisanslı yazılımların alternatif olabilecek açık kaynak kodlu yazılımlarına internet üzerinden "-program ismi- alternative to" veya "open source -program ismi-" arama anahtarları ile rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

İşletim Sistemleri

Ürün Adı

Ofis Yazılımları

Ürün Adı

Güvenlik

Ürün Adı

Akademik Uygulamalar

Ürün Adı

Grafik & Video

Ürün Adı


Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 16.09.2022 14:28:37 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM