Başkanın Mesajı

Gençleri eğitmek suretiyle toplumu dönüştürme imkânına sahip olan müstesna kurumlardır üniversiteler. “Köklü geçmiş, güçlü gelecek” sloganı ile 1883’den beri bu yüce misyonu yürüten üniversitemiz, halihazırda tüm disiplinlerde eğitim veren Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biridir.

Güçlü bir gelecek inşası için bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı hayati öneme haizdir. Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, üniversitemizde söz konusu teknolojilere “ubiquitous” (her zaman her yerde) erişilebilir olması hedefi ile çalışmalarını yürütmektedir. Bu anlamda sistem, network, donanım ve yazılım alanında güncel teknolojik gelişmeler yakinen takip edilerek üniversitemiz hizmetine sunulmaya gayret edilmektedir. Bu çalışmalar sırasında mevcut teknoloji ve yazılımları kopyalayarak taklit etmekten ziyade kendi ihtiyaçlarımıza göre adaptasyonu yapılmaktadır.

Yazılım alanında üniversitemiz asli görev sahasındaki her tür yazılımının; üniversitemiz personel ve imkânları ile üretilmesi, kaynak kodları ve lisans haklarının üniversitemize ait olmasına azami gayret sarf edilmektedir. Açık kaynak kodlu uygulama ve yazılımlar ile ürün ve marka bağımlılığı olmadan ihtiyacımıza göre doğru ürün ve teknolojiler alınmaktadır. Mobil ve kablosuz uygulamaların yaygınlığı doğrultusunda; önümüzdeki dönemde web sayfamızdan, mobil uygulama ve wireless networke kadar bu trende uygun dönüşümler yapılması planlanmaktadır.

Bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişime paralel olarak bilgi güvenliği, kişisel verilerin korunması ve siber olaylarla mücadele konularında yapılan yasal düzenlemeler takip edilerek gereken aksiyonlar alınmaktadır. Aynı zamanda zafiyet noktasında en zayıf halkanın insan olduğunu unutmadan, öğretim üyelerinden öğrenci ve personele kadar farkındalığı artırıcı çalışmalar yapılmaktadır.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız, teknolojiyi en yoğun şekilde kullanan öğrencilerimiz ile alanında yetkin akademisyenlerimizden bilişim altyapı ve sistemlerinin diğer üniversite ve kurumlara örnek olacak seviyeye getirilmesi için her alanda katkı ve önerilerini beklemektedir. Bize ulaştıracağınız her türlü geri bildirim için teşekkür ederim,

Saygılarımla…

Vedat YURT
Bilgi İşlem Daire Başkanı

 

Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 29.08.2019 11:03:57 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM