WİFİ Açıklama

Marmara WİFİ

MarmaraWiFi kablosuz ağ yayınına, marmara.edu.tr uzantılı e-posta adresine sahip kullanıcılar bağlanabilirler.

Ağ bağlantısı için öncelikle hesap.marmara.edu.tr adresinden bys kullanıcı adı ve şifrenizle, e-posta şifrenizi sıfırlamanız gerekmektedir. Şifrenizde en az 1 büyük-küçük Harf, 1 sayı ve * . ! ?  özel karakterlerinden birisinin olması gerekmektedir. Şifreniz en az 8 karakterli olmalıdır.

Marun WİFİ

Bu kablosuz ağ yayınına, marun.edu.tr uzantılı e-posta adresine sahip kullanıcılar bağlanabilirler.

Bağlantı için öncelikle hesap.marmara.edu.tr adresinden bys kullanıcı adı ve şifrenizle, e-posta şifrenizi sıfırlamanız gerekmektedir.

Nasıl bağlanılacağı hakkında "Yardım" ana menüsünden yararlanabilirsiniz.

Eduroam

Eduroam Nedir?

Eduroam (EDUcation ROAMing), kullanıcıların misafir olarak gittikleri kurumlarda kolaylıkla internete bağlanabilmeleri için geliştirilmiş radius tabanlı bir kimlik doğrulama altyapısıdır.Eduroam ile ilgili genel bilgi için eduroam sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu kablosuz ağ yayını, Marmara Üniversitesi dışındaki diğer üniversitelerin personeli veya öğrencileri tarafından kullanılabilir.

Aynı şekilde Marmara Üniversitesi personeli ve öğrencileri kurum e-posta adresleri ve şifreleri ile "eduroam" yayınını gördükleri noktalarda kablosuz ağ hizmetinden yararlanabilirler.

 

 Dosyalar

Marmara-Marun-Eduroam WİFİ
- Kök Sertifikalar

Kök sertifikalar, bağlantının güvenliğini doğrulamada kullanılırlar. Kablosuz ağa bağlanmadan önce bu sertifikaların bağlantı yapılacak sistemde "güvenilen kök sertifika yetkilileri" dizinine kurulması gerekmektedir.

Aşağıdaki sertifikalar, farklı işletim sistemlerinde yüklenebilmeleri için aynı sertifikanın farklı biçimleridir. Herhangi biri kullanılabilir.

der uzantılı kök sertifikayı indirmek için tıklayınız.

- Yapılandırma Dosyaları

Mac OS X ve IOS tabanlı sistemlerde otomatik yapılandırma yapmak için mobileconfig uzantılı dosyalar kullanılır.

Mac OS X sistemde, bağlantı üzerine gelerek sağ tuş (apple fare ile iki parmak tıklama) ile farklı kaydet seçeneği ile masaüstüne indirerek, masaüstündeki aynı dosyaya iki kere tıklamak suretiyle çalıştırabilirsiniz.

IOS (iPad, iPhone, iPod Touch) sistemde, tarayıcıda bağlantı üzerine dokunarak yapılandırma dosyasını çalıştırabilirsiniz.

Yapılandırma dosyaları bağlantılar:

MarmaraWiFi yayını için yapılandırma dosyası

MarunWiFi yayını için yapılandırma dosyası

 Eduroam

Bağlantı problemi yaşamanız durumunda kullanabileceğiniz sertifikalar

Windows Vista, 7, 8 İstemcilere EAP-TTLS Desteği  
Bağlantı için DER sertifikası (Symbian işletim sistemi için gereklidir)  
Mac OS X Lion, iPhone, iPad ve iPod için Yapılandırma Dosyası (Çalışan Dosya)  
Windows Mobile İstemcilere EAP-TTLS Desteği (Active Sync ile Kurulmalı)  
Bağlantı için CER sertifikası (Linux ve Android için)  

Sayfa Başı

Sıkça Sorulan Sorular

Marmara-Marun WİFİ ve Eduroam
Marmara WİFİ ve Eduroam Kapsama Alanı  
Eduroam' a Üye Kurumların Listesi  
Eduroam Katılım Sözleşmesi  
Kablosuz Ağ Yayınları  
Faydalı bağlantılar  

Marmara-Marun WİFİ

Bizimle iletişime geçmeden önce,

1. hesap.marmara.edu.tr'de şifrenizi sıfırlayınız. 15 Mayıs 2013'ten sonra hesap.marmara.edu.tr şifre değişikliği veya e-posta aktifleşirmesi yaptıysanız buna gerek kalmayacaktır.

2. e-posta web arayüzünden giriş yapmayı deneyerek şifrenizin doğruluğunu teyit ediniz.

3. Başarısız bağlantı kurmaya çalıştığınız konum bilgisini (kampüs, bina-fakülte-birim ismi, kat bilgisini) bizimle paylaşmak üzere not alınız.

4. Bağlantı kurmaya çalıştığınız cihazın Wi-Fi fiziksel adresini (MAC adresi) öğreniniz.

Bağlantı sorunlarınızı, yukarıdaki bilgiler ve kullanıcı adınızla (e-posta adresiniz) birlikte, kablosuz[at]marmara.edu.tr adresinden bize iletebilirsiniz.

Symbian sistemler .der uzantılı sertifikayı tanımaktadır. Diğer sistemlerde .cer uzantılı sertifikayı kullanabilirsiniz.

Bunlar e-guven sertifika otoritesinin (public key) sertifikalarıdır. Marmarara Üniversitesi eduroam sunucuları sertifikaları bu otorite tarafından imzalanmıştır. Bu sertifikaları güncel windows bilgisayarlara yüklemeye gerek yoktur, tanınmaktadırlar. Ancak android, symbian ve ubuntu linux gibi istemcilerde kurmak gerekmektedir. Windows bilgisayarlara kurmakta da sakınca yoktur.

Marmara Üniversitesi eduroam sunucusunda windows tarafından tanınan kök sertifika sağlayısıcı tarafından imzalanmış sertifikalar bulunduğu için bu sertifikaları yüklemenize gerek yoktur.

eduroam, windows (CE, XP, Vista, 7, 8) Linux, MAcOSX, Apple İOS (iphone, ipod) gibi farklı cihaz ve platformlarda çalışabilmektedir.

Günümüzde kablosuz ağlarda en yaygın güvenlik teknolojileri WEP, WPA, WPA2 olarak bilinen teknolojilerdir. WEP ve WPA gibi teknolojilerin artık güvenliği oldukça düşüktür. O yüzden kurulum dosyalarımızda WPA2 ön tanımlı olarak gelmektedir. Fakat global eduroam ağında WPA - TKIP bağlantısı yapılabildiği için kullanıma açıktır.

Yeni kurulan eduroam kablosuz ağ sisteminde, güvenlik ön plandadır. Klasik kablosuz sistemlerinde ağ üzerinden iletişim yaparken bunun başkaları tarafından izlenmesi mümkün olabilmektedir. Bunun yapılamaması için kullanılabilen tek yöntem kullanılan şifreleme yönteminin karmaşıklığını artıemaktır. Eduroam kablosuz ağ sisteminde kullanıcı adı ve parolanızı ilk göndermeye başladığınız andan itibaren şifreli iletişim sağlanmaktadır. Bu şifreli iletişimin başlatılması için gerekli olan TTLS algoritması Windows içinde mevcut olmadığından, farklı bir program kullanmak zorundayız.

Daha önce eduroam ağına bağlanmışsanız ve programı kaldırmamışsanız tekrar programı kurmanıza gerek yoktur. Otomatik olarak eduroam gördüğünüz yerden bağlanabileceksiniz.

eduroam bağlantısını sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için bilgisayarınızdaki kablosuz ağ bağdaştırıcısı sürücüsünün güncel olması gerekmektedir.Ağ bağdaştırıcınızın marka ve modeline göre destek sağlayıcınızdan bilgi alın.

Ayarlarınızı yönergelerde belirtildiği gibi yaptıysanız sertifika programı diğer kablosuz ve kablolu ağlarla ilgili sorunlara neden olmamaktadır.

Evet bağlanabilirsiniz. Fakat sertifika otoritesini tanımlamanız güvenliğinizi sağlayacaktır. Doğru ve geçerli bir eduroam yayınına bağlandığınızı teyit edersiniz.

Sayfa Başı


Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 26.09.2022 09:39:49 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM