Otomatik Güncelleştirme Servisi

Otomatik Güncelleştirmeye Genel Bakış

Otomatik Güncelleştirme ile, Windows bilgisayarınızın virüslere ve güvenlik açısından tehlike oluşturan tehditlere karşı korunmasına yardımcı olacak güncelleştirmeleri araştırır.

Otomatik Güncelleştirmeyi etkinleştirdiğinizde, güncelleştirmeleri çevrimiçi olarak aramanız veya önemli düzeltme eklerinin eksik olabileceği gibi konularda endişelenmeniz gerekmez. Windows bilgisayarınızı en son geliştirilen virüslere ve diğer güvenlik tehditlerine karşı korumaya yardımcı olacak yüksek öncelikli güncelleştirmelerin olup olmadığını anlamak üzere düzenli olarak Windows Update Web sitesini denetler.

Seçtiğiniz ayara bağlı olarak, Windows bilgisayarınıza gereken yüksek öncelikli güncelleştirmeleri otomatik olarak karşıdan yükler ve bilgisayarınıza kurar veya söz konusu güncelleştirmelerin hazır olduğunu size bildirir.

Otomatik Güncelleştirmeyi Ayarlama Seçenekleri

Güncelleştirmelerin nasıl ve ne zaman bilgisayarınıza yükleneceğini seçme konusunda dört seçeneğiniz vardır:

1.  Otomatik (Önerilen): İnternete bağlandığınızda, Windows arka planda güncelleştirmeleri bulur ve yükler. Varsayılan zamanlamayı değiştirmezseniz, yüklenmiş olan güncelleştirmeler sabah saat 3:00'da bilgisayarınıza kurulur.

1

2

Zamanlanmış bir güncelleştirmenin yapılması gereken saatte bilgisayarınız kapalı olursa, Windows güncelleştirmeleri bilgisayarınızı açtığınız zaman kurar. Bazı güncelleştirmelerin bilgisayarınıza kurulabilmesi için bir Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi'ni (EULA) kabul etmeniz gerekebilir. Bu durumlarda Windows size bunu bildirir.

2.  Güncelleştirmeleri karşıdan yükle, ancak kurma konusunda kararı bana bırak.

Bu uyarıları alabilmeniz için bilgisayarınızda Yöneticiler grubunun üyesi olmalısınız. Internet'e bağlandığınızda, Windows arka planda çalışarak güncelleştirmeleri bulur ve yükler.

3

Karşıdan yükleme işlemi bittikten sonra, bildirim alanında Windows Update simgesi  belirir ve bir uyarı iletisi açılarak güncelleştirmelerin kurulmaya hazır olduğunu bildirir. Windows Update simgesine tıklayarak var olan güncelleştirmeleri gözden geçirebilir, güncelleştirmelerin tümünü veya bir kısmını kurabilirsiniz.

3.  Güncelleştirmeleri denetle, ancak indirme ve kurma konusunda kararı bana bırak

Güncelleştirmeleri el ile karşıdan yükleyebilmek ve bilgisayara kurabilmek için bilgisayarınızda Yöneticiler grubunun üyesi olmanız gerekir. Windows önemli güncelleştirmeler olup olmadığını denetler ve varsa size bildirir, ancak bu güncelleştirmeler siz isteyene kadar bilgisayarınıza yüklenmez veya kurulmaz.

4

4.  Otomatik Güncelleştirmeyi kapatma

Bilgisayarınıza uygun önemli güncelleştirmeler olduğunda hiçbir uyarı almazsınız, karşıdan yüklemek ve kurmak isteyip istemediğiniz sorulmaz. Yani güvenlik açısından, bilgisayarınıza veya dosyalarınıza zarar verebilecek tüm tehlikelere ve zararlı virüslere açık hale gelirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde Windows Update Web sitesine giderek güncelleştirmeleri yüklemeniz gerecektir. (bknz. Windows Update Web sitesi)

5

Otomatik Güncelleştirmeyi etkinleştirmek için:

1.  Bilgisayarım ikonuna sağ tıklayın. Açılan menüde Özellikler butonuna tıklayınız.

1a

2. Sistem penceresinden Otomatik Güncelleştirmeler (Windows Update) sekmesine tıklayın. Gelen ekrandan

2a

3a

4a

3.  Otomatik (önerilir) öğesini tıklayın. Otomatik olarak önerilen güncelleştirmeleri karşıdan yükle ve kur ayarlanır.


Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 13.09.2022 13:30:38 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM