Vekil (Proxy) Sunucu Hizmeti

Marmara Üniversitesi mensuplarının (akademik/ idari personel ve öğrencilerin), kütüphane veritabanlarına kampüs dışından erişimini sağlayan olanaktır.

"Kampüs Dışı Erişim" hizmetini üniversitemiz lisans anlaşması gereği sadece Marmara Üniversitesi öğrencileri ve Akademik / İdari personeli yararlanabilmektedir.

Kullanıcılarımız, abonesi olduğumuz elektronik kaynaklara uzaktan erişimi " Vetis sistemi"  ve/veya "Proxy" ile gerçekleştirebilirler.

Üniversite ve araştırma merkezlerinde kullanılan ulusal veya uluslararası elektronik veritabanlarına, kampüs dışından, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ulaşabilmelerini sağlayan bir araçtır.

VETİS; proxy, VPN veya herhangi bir ek ayar yapmadan kaynaklara erişimi sağlar, kullanıcılar detaylar ile uğraşmaz.

https://katalog.marmara.edu.tr/vetisbt/

Proxy; kelime anlamı olarak "vekil" ya da "elçi" anlamına gelmektedir. Proxy, Network şifreleme sistemidir. Network'deki bir makineden diğer makineye bağlanılırken ya da internet ağında bir sunucuya bağlanılırken arada başka bir sunucunun kullanılması (gateway) sistemidir. Cache tutarak sitelere daha hızlı ulaşmayı sağladığı gibi tek makine üzerinden kontrolün yapılması ile daha güvenli bir network sağlar.

proxyayarbuton.png (14 KB)

 

  


Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 06.10.2022 10:27:13 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM