Ubuntu Tabanlı Linux İşletim Sistemleri İçin Yapılandırma Ayarları

Ubuntu Linux ve Diğer Gnome Arayüzlü X Sistemlerde eduroam kullanabilmek için Sertifika dosyasını buradan indirebilirsiniz ve aşağıdaki adımları takip ederek kurulumu gerçekleştiriniz.

Not:Ubuntu11.04 ve Ubuntu tabanlı Linux Mint 12 için çalıştırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-EkranGörüntüsü 1’de görüldüğü gibibağlanmak için doğrudan eduroam yayınına tıklayabilirsiniz. Bundan önce bağlantı eduroam-install yayınına bağlanıp “.cer” uzantılı kök sertifika dosyasını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

 

Ekran Görüntüsü 2(aynı pencerelerdir; sağdaki Türkçe Sürümdür

 

2- 1. Adımda sertifika indirmediyseniz; “eduroam” ağına tıkladığınızda kablosuz ağın doğrulama gerektirdiğini bildiren pencerede Ekran Görüntüsü 2’de görüldüğü gibi bilgileri girerek eduroam’a bağlanabilirsiniz; ancak bu durumda gerçek bir eduroam bağlantısına bağlanıp bağlanmadığınızı doğrulayamazsınız. Güvenli bağlantı için indirilen sertifikanın gösterilmesi tavsiye edilir. Sertifika kullanılmadığında Ekran Görüntüsü 3’deki gibi bir pencere açılır ve ignore yoksay’a basarak eduroam’a bağlanabilirsiniz.

 

Ekran Görüntüsü 3(aynı pencerelerdir; sağdaki Türkçe Sürümdür)

3- Ekran Görüntüsü 2’de CA certificate (SM Sertifikası) kısmında sağdaki klasör simgesine tıklayarak indirdiğiniz .cer uzantılı sertifika dosyasını gösterebilirsiniz.Ekran Görüntüsü 4’te güvenli ve doğru eduroam bağlantısının tamamlanması için son durumu görülmektedir.

Ekran Görüntüsü 4

Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 10.07.2014 09:41:40 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM