Mac OS X İşletim Sistemler için Yapılandırma Ayarları

 

  • Mac OS X Lion için Mac OS X Lion, iPhone, iPad ve iPod için Yapılandırma Dosyası kullanabilirsiniz. Çalışan dosyayı "Save linked file as-farklı kaydet" ile masaüstüne kaydettikten sonra iki kere tıklayarak açabilirsiniz. Kurulumun son penceresinde username-kullanıcı adı kısmında e-posta adresi kullanıcı adınızı uzantısı ile birlikte (@marun.edu.tr ve veya @marmara.edu.tr) giriniz.
  • Aşağıdaki adımlar Mac OS X Lion dışındaki diğer Mac OS X sistemler için elle yapılandırmadır. Yukarıdaki dosya ile kurulumu başarılı bir şekilde yaptığınızda aşağıdaki adımlara gerek yoktur.

         1. Sistem Ayarları-Tercihleri (System Preferences) penceresinde Ağ’ı (Network) seçin.(Ekran Görüntüsü 1 ve 2).

      

 

        Ekran Görüntüsü 1

Ekran Görüntüsü 2

2. Ekran Görüntüsü 3’de görüldüğü gibi yeni açılan Ağ (Network) ekranından “Gelişmiş”i (Advanced) seçin.
Bundan sonraki pencerede ise öncelikle “eduroam” adında bir kullanıcı profili açın (Ekran Görüntüsü 4).

Ekran Görüntüsü 3

Ekran Görüntüsü 4

3. Kullanıcı profili eklediğinizde diğer alanlar etkinleşecektir. Bu alanlardan doğrulama (authentication) bölümünde sadece TTLS tiklenmiş olarak bırakarak diğerlerini devre dışı bırakın. Bu bölümün altında kalanYapılandır(Configure)’a tıkladığınızda Ekran Görüntüsü 6’da görüldüğü gibi gelen pencereden PAP’iseçin. Bundan önce daha aşağıda yer alan Kablosuz Ağ (Wireless Network) bölümünü “eduroam”olarak ayarlamayı unutmayın.

Ekran Görüntüsü 5

Ekran Görüntüsü 6

4. “Yapılandır”ın (Configure) altında yer alan Güven Yapılandırmasını (Configure Trust) eduroam.marmara.edu.tr adresinden indirdiğiniz .cer uzantılı sertifikayı ekleyerek tamamlayın. (Ekran Görüntüsü 7,8 ve 9).

Ekran Görüntüsü 7

Ekran Görüntüsü 8

Ekran Görüntüsü 9

5. Son olarak kullanıcı adınızı ve şifrenizi Ekran Görüntüsü 10’daki gibi girerek eduroam kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü 10


Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 28.12.2015 11:10:17 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM