Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Aldatıcı E-Posta Mesajları Hk.

Üniversitemizin Değerli Mensupları,

Son zamanlarda artan bir şekilde üniversitemiz e-posta adreslerine kimlik, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini isteyen aldatıcı e-posta mesajları gönderilmektedir.

Kişisel bilgi isteyen bu tür e-postalara karşı dikkatli olunmalı ve kesinlikle cevaplanmamalıdır. Eğer böyle bir durumda bilgi paylaşımıda bulunduysanız, ivedikle şifrenizi
https://hesap.marmara.edu.tr adresinden değiştirmeniz gerekmektedir. E-postanıza erişimde şifre problemi yaşamanız durumunda, https://hesap.marmara.edu.tr  adresinden şifrenizi yenileyebilirsiniz.


Bilgi İşlem Daire Başkanlığı e-posta yolu ile  kullanıcılardan; kota artırımı, hesap güncelleme vb. için, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgiler talep etmemektedir.

Unutulmamalıdır ki kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyan hiç bir kurum (Üniversitemiz, diğer devlet kurumları, bankalar vs.) bu bilgileri e-posta aracılığı ile istemez veya güncellemez.

Aldatıcı e-postaların pek çok türü olmasına rağmen Üniversitemiz kullanıcılarına gönderilen e-postaların ortak özellikleri aşağıdaki gibidir,

1) Genelde yurtdışı kaynaklı olduklarından yabancı dilde veya bozuk bir Türkçe ile yazılmışlardır.

2) "Hesabınız kapatılacak", "Hesap Güncellemesi", E-postalarınız silinecek", "Ceza ödeyeceksiniz" "Kota Arttımı" gibi sizi zor duruma düşeceğinize inandırmaya çalışan kalıplar içerirler.

3) E-postayı cevaplamanızı istemek yerine sizi bilgilerinizi gireceğiniz bir sayfaya yönlendiren bağlantılar içerebilirler.

Yukarıdaki hususları dikkate almanızı rica eder, iyi çalışmalar dileriz.


Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 07.10.2015 08:42:33 tarihinde güncellenmiştir.