Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Vekil(Proxy) Sunucu Hizmeti

Kampüs Dışı Erişim - DEEPKNOWLEDGE ve PROXY Ayarları - SSS

"Kampus Dışı Erişim" nedir? *

Marmara Üniversitesi mensuplarının (akademik/ idari personel ve öğrencilerin), Kütüphane elektronik kaynaklarına (veritabanları, süreli yayınlar, e-kitaplar ve slaytlar vb.) kampus dışından erişimini sağlayan olanaktır.

"Kampus Dışı Erişim"den kimler yararlanabilir? *

"Kampüs Dışı Erişim" hizmetini lisans anlaşmalarının getirdiği gerekliliklere dayanarak sadece Marmara Üniversitesi öğrencileri ve Akademik / İdari personeli yararlanabilmektedir.

"Kampüs Dışı Erişim" i nasıl gerçekleştirebilirim? *

Kullanıcılarımız, abonesi olduğumuz elektronik kaynaklara uzaktan erişimi " DeepKnowledge sistemi"  ve "Proxy" ile gerçekleştirebilirler.

DEEPKNOWLEDGE nedir? *

DeepKnowledge™  Kütüphane elektronik kaynaklarına, e-posta adresiniz ve şifrenizle her yerden erişim sağlayabileceğiniz online- e-kütüphane portalıdır. Portal, Türkçe ya da İngilizce kullanılabilir. Kullanma kılavuzunu indirmek için tıklayınız.

PROXY nedir? *

Proxy; kelime anlamı olarak "vekil" ya da "elçi" anlamına gelmektedir. Proxy, Network şifreleme sistemidir. Network'deki bir makineden diğer makineye bağlanılırken ya da internet ağında bir sunucuya bağlanılırken arada başka bir sunucunun kullanılması (gateway) sistemidir. Cache tutarak sitelere daha hızlı ulaşmayı sağladığı gibi tek makine üzerinden kontrolün yapılması ile daha güvenli bir network sağlar.

Kampüs Dışı Erişim - DEEPKNOWLEDGE ve PROXY Ayarları

 

  

Bu sayfa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından en son 23.12.2015 08:13:09 tarihinde güncellenmiştir.